SATRANÇ ANILARIM

 

CHESSVISTA BLITZ TOURNAMENT

Bu turnuva, tarihini tam olarak hatırlamasam da sanırım 2001 yılının ortalarında düzenlenmişti. Turkchess'in organize ettiği Turkchess Super Blitz ve Super Standart Ligleri'nde yaşananlardan sonra internet üzerinde benim katıldığım ilk turnuvaydı. Aslında turnuvaya katılan oyuncular, daha önce olaylı tamamlanan Turkchess Super Blitz Ligi'nde yine karşı karşıya gelmişlerdi. Bu turnuvayı, geçen turnuvanın bir küçüğü olarak nitelendirebiliriz. Maçlar 1 dakika üzerinden oynanacaktı.

Turnuvadan önce uzun bir süre internet üzerinde turnuvalara girmediğimden, ayrıca son düzenlenen Blitz ve Standart Ligleri'nde yaşananlardan sonra yine aynı oyuncularla aynı turnuvada yer almak biraz üzerimde baskı oluşturdu. Turnuva öncesi katılan oyunculara göz atarsak ilk göze çarpan isim şüphesiz ki Metin Asılkefeli olacaktı. Bir zamanların Samsun şampiyonu unvanını taşıyan ve çok etkili oyunuyla göze çarpan Metin Asılkefeli 2100+ ELO'ya sahipti. Bundan önce düzenlenen Turkchess turnuvalarının hepsini birinci bitirememesine rağmen, hiçbir maçında mağlup olmamıştı. Birinci olamamasının nedeni ise turnuvaya gelmemesiydi. Onun dışında Recep Taşkıran, Cem Berk ve hızlı satrançta çok başarılı olan Bahadır Barutçu ve Cevdet Kızıl turnuvaya renk getirecek isimlerdi.

Oyuncuların listesi:

A GRUBU: Cem Berk, Recep Taşkıran, Hakan Hiçdönmez, Can Bayrakçı, Bahadır Barutçu

B GRUBU: Cevdet Kızıl, Batuhan Aksoy, Bora Altınordu, Metin Asılkefeli, Gürkan Ekin

Gruplar belli olduktan sonra kendi şansımı incelediğimde ve her grubun ilk iki sırasındaki oyuncuların final grubuna yükseleceğini göz önüne alırsak, bizim gruptan büyük olasılıkla birinci olarak Metin Asılkefeli'nin çıkacağını söyleyebiliriz. İkincilik için en büyük şans hızlı satrancın ustası olan Cevdet Kızıl'ın idi. Cevdet Kızıl'ı Gürkan Ekin ve ben zorlayabilirdik. Maçlara kendimi fazla şanslı görmeyerek başlamam biraz da psikolojik baskı altıma girmeme neden oldu. Gerçekten grup maçları sonunda Cevdet Kızıl ve Metin Asılkefeli 7/8 yaparak,  final grubuna çıkmayı hak kazandılar. Ben ve Gürkan Ekin ise 3/8 yapabildik.

Diğer grupta ise grubun favorileri Bahadır Barutçu ve Recep Taşkıran zorlanmadan 6/8 yaparak final grubuna yükselme başarısını gösterdiler.

Final grubunda turnuvanın favorisi Metin Asılkefeli ve onunla birlikte Cevdet Kızıl, Recep Taşkıran, Bahadır Barutçu çift devreli lig usulü karşılaşacaklardı. Final grubunda en büyük hayal kırıklığını Bahadır Barutçu altı maçta hiç puan alamayarak yaşadı. Turnuvadan sonra Bahadır Barutçu'ya Şampiyonlar Ligi'nde puan alamayan Fenerbahçe yakıştırılması yapıldı. Tabi ki en büyük favori Metin Asılkefeli turnuvayı birinci bitirirken, günün sürpriz sonuçları, Metin Asılkefeli'nin Cevdet Kızıl'a eleme turlarında ve Recep Taşkıran'a final grubunda yenildiği maçlarda alındı. Final Grubu sonuç tablosunda Metin Asılkefeli birinci (5/6), Recep Taşkıran ikinci (4/6) ve Cevdet Kızıl'da üçüncü (3/6) sırada yer aldı. 

Turnuvada ki maçlarımın sonuçları:

Bora Altınordu 0 - Metin Asılkefeli 1
Bora Altınordu 0 - Cevdet Kızıl 1
Batuhan Aksoy 0 - Bora Altınordu 1
Bora Altınordu 0 - Gürkan Ekin 1
Metin Asılkefeli 1 - Bora Altınordu 0
Cevdet Kızıl 1 - Bora Altınordu 0
Bora Altınordu 1 - Batuhan Aksoy 0
Gürkan Ekin 0 - Bora Altınordu 1