SATRANÇ ANILARIM

CEVDETCHESS TURNUVALARI

THE PROGRESSIVE THOUGHT TOURNAMENT

Tarih 16 Şubat 2002 cumartesi günüydü. Bu turnuvadan önce İstanbul Seçmeleri-2002 turnuvasına katıldığımdan dolayı kendimi çok formda hissediyordum. Maçlar 10 dakikalık olacağından dolayı ve 10 dakikalık satrançta iyi olduğumdan dolayı bu turnuvada dereceye girmek istiyordum. Bu turnuvaya, öbür günkü 2 dakika süreli The Blitz King Tournament'in ayrıca bir hazırlığı ve rakiplerimin son halini görme olarak da bakıyordum. 

Bu turnuvada ki bence en üzücü olan turnuvaya ilgisizlikti. Diğer internet üzerinden yapılan turnuvalara nazaran katılım sayısı azdı. Sadece 7 oyuncu vardı. Bora Altınordu, Cem Berk, Cevdet Kızıl, Refik Can Bayrakçı, Şükran Adalı, Onur Ciritçi, Steven Chapman (ENG)

Turnuvadan önce rakiplerime baktığımda en korkulu rakip Cem Berk görünüyordu, bunun yanında Cevdet Kızıl'da her ne kadar yıldırım satrançta ki başarısını 10 dakikalığa yansıtamıyorsa bile daha önce Hasbahçe turnuvalarında aynı süre oyunlarında bana karşı aldığı üç galibiyetle "tehlikeli" oyuncu olarak görünüyordu. Ayrıca İngiliz Steven Chapman'ın zone ratingine baktığımızda (2000+) onun da tehlikeli oyuncu olabileceğini söyleyebiliyorduk.

Katılımın az olmasından dolayı maçlar çift devreli lig usulü oynandı. Diğer bir üzücü nokta ise turnuvaya başlayan oyuncuların turnuvayı yarım bırakarak ayrılması ve aldıkları hükmen mağlubiyetler turnuvanın dengesini bozan husustu. Turnuvanın en ilginç anı ise son maçtan önceki durumdu. Cevdet Kızıl ile Cem Berk arasında oynanacak son maçtan önceki puan durumu şöyleydi. Bora Altınordu 10,5/12, Cem Berk 10/11, Cevdet Kızıl 7/11. Bu gösteriyordu ki Cem, Cevdet'i yenerse şampiyon olacaktı, beraberlik durumunda play-off maçlarına geçilecekti, Cevdet'in kazanması durumunda ben şampiyon olacaktım. Fakat Cem ile aramızdaki yarım puanlık fark benim Steven Chapman'dan aldığım beraberlikten ileri gelmekteydi. Cem ise bu güçlü oyuncuyla oynamadan Chapman'ın turnuvayı terk etmesinden dolayı bir puan almıştı. 

Bu final maçı da çok ilginç geçti, oyun sonuna Cem piyon avantajıyla girmesine rağmen, Cevdet atını çok iyi kullanarak Cem'in filini hareketsiz duruma soktu ve oyuna sahip oldu. Böylece internet üzerinde ilk şampiyonluğumu yaşamış oldum.

Maçlarım ve Sonuçları:

Bora Altınordu 1/2 - Steven Chapman 1/2
Cem Berk 1 - Bora Altınordu 0
Bora Altınordu 1 - Cevdet Kızıl 0
Bora Altınordu 1 - Onur Ciritçi 0
Bora Altınordu 1 - Şükran Adalı 0
Refik Can Bayrakçı 0 - Bora Altınordu 1
Steven Chapman 0 - Bora Altınordu 1
Bora Altınordu 1 - Cem Berk 0
Cevdet Kızıl 0 - Bora Altınordu 1
Onur Ciritçi 0 - Bora Altınordu 1
Şükran Adalı 0 - Bora Altınordu 1
Bora Altınordu 1 - Refik Can Bayrakçı 0