SATRANÇ ANILARIM

HASBAHÇE TURNUVALARI

HASBAHÇE SATRANÇ ŞAMPİYONASI - 2002

Günlerden 19 Eylül Perşembe. Turnuvanın düzenlendiği günün öncesine dönersek, o günlerde kendi internet sitemde diğer katıldığım Hasbahçe ve Cevdetchess turnuvaları hakkında anılarımı yayınlamıştım. Bu yazılarımı takip eden Cevdet, çok etkilenmiş olacak ki, hem eski günleri anmak adına, hem de ne zamandan beri Hasbahçe'de bir satranç turnuvası düzenlenmediği için, turnuva düzenleneceğini bana söyledi. Böylece bu turnuvanın düzenlenmesinde biraz da olsa katkım oldu.

Turnuvadan önce Cevdet'le internette olan konuşmalarımızda iddialı olduğumu, ilk turnuvada üçüncü, ikinci katıldığım turnuda da ikinci olduğum için, bu turnuvada sıranın şampiyonluğa geldiğini söylemiştim. Tahminim ise birinci ben, ikinci Cevdet, üçüncü ise Gürkan'ın olacağı yönündeydi. Fakat benden başka iddialı bir diğer isim Gürkan'dı ve şampiyon olacağını iddia ediyordu. Cevdet ise yoğun günler yaşadığı için fazla iddialı konuşmuyor, ama onun katıldığı turnuvalarda her zaman birincilik için oynadığını herkes biliyordu.

Beş kişi olduğumuz için herkes birbiriyle iki defa olmak üzere lig usulü karşı karşıya gelecekti. Özellikle ben, Cevdet ve Gürkan arasında ki maçlar çok çekişmeli geçiyordu. Fakat özellikle Gürkan - Cevdet maçlarını hem maç öncesinde, maç sırasında ve hem de maç sonrasında yaşanan olaylarla Galatasaray-Fenerbahçe derbisine benzetebiliriz. Bu turnuvada da yine büyük heyecan yaşandı bu iki oyuncu arasında oynanan maçlarda. Özellikle ikinci maçlarında iki taraf da herşeyi yapıyordu kazanmak için, Gürkan maç sonunda yaptığı hata ile bir kale geriye düşmesine rağmen maça hala asılıyordu. Cevdet ise kale avantajıyla biraz rahat görünüyordu. Maçta öyle bir an yaşandı ki Gürkan kalesini veriyordu ve tüh şeklinde bir hareketi vardı, fakat Cevdet bu kaleyi alsaydı mat olacaktı, yani Gürkan bu hareketi Cevdet'i kandırırım düşüncesiyle yaptı. İşte dediğim gibi iki tarafta herşeyi yapıyordu galibiyet için. Oyun sonunda öyle bir pozisyon oldu ki Gürkan devamlı veziriyle şah çekiyordu, Cevdet ise şahını hep aynı karelere kaçabiliyordu, o yüzden bu maç berabere bitti. Maç sonunda ise Gürkan'ın büyük sevinci görülmeye değerdi, aynı şekilde de Cevdet bir kale önde olmasına rağmen Gürkan'ı elinden kaçırmıştı ve büyük üzüntü içersindeydi. İlk maçta inanılmaz bir hatayla Cevdet'in fil fedasını kabul etmeyerek resmen oyunu hediye eden Gürkan, ikinci maçta gitti denilen maçta beraberliği kurtarmanın sevincini yaşıyordu.

Ben ise yine Gürkan'la yaptığımız maçlarda bir galibiyet ve bir mağlubiyet aldım. Bu turnuva da benim için bir ilk yaşandı, bundan önce ki hiçbir turnuvada Cevdet'i yenemeyen ben, bu sefer yaptığımız iki maçı da kazandım. İlk maç Cevdet'in inanılmaz hatasıyla başladı. Özellikle ikinci maçımız ise çok zevkli geçti, tam bir final niteliğindeydi. Cevdet'e şampiyonluk için galibiyet lazımdı, beraberlik bana yetiyordu şampiyonluk için, benim kazanmam durumunda ise Gürkan ve Cevdet aynı puanda tamamlıyorlardı turnuvayı ve bunu hesap eden Gürkan'ın, Cevdet'ten kopardığı beraberlikle ve benim Cevdet'i yeneceğime olan inancıyla ikincilik şansı bulunuyordu. Maç çok çekişmeli geçti, o sırada turnuva salonuna gelen Hasbahçe'den olan arkadaşımız Ender Arıcı "İşte asıl maça yetişmişim." diyerek bu maçın önemini vurguluyordu. Kale+piyonlu bir oyun sonundan sonra Cevdet'i yenerek Hasbahçe'ye 2002 şampiyonu olarak adımı yazdırıyordum.

Herkes turnuvanın bittiğini düşündüğü anda unutulan birşey vardı. Gürkan ve Cevdet eşit puandaydı. Gürkan, Cevdet'ten ikincilik maçı istiyordu, fakat grup maçlarında Cevdet Gürkan'a 1,5-0,5 üstünlük sağladığı için kendisinin ikinci olduğunu söylüyordu. Aslında bu kuralı hatırlatan bendim. Fakat hala bilmiyorum ikincilik maçı yapılmalımıydı yapılmamalımıydı. Asıl tartışma bundan sonra başlıyordu, Gürkan'ın ikincilik maçı istemesi iddiası yine bu turnuvanın olaylı geçmesine sebepti. 

 

Turnuvadaki maçlarım:

 Bora Altınordu 1 - Gürkan Ekin 0

Bora Altınordu 1 - Fatih Çoban 0

Bora Altınordu 1 - Cevdet Kızıl 0

Ali Kızıl 0 - Bora Altınordu 1

Gürkan Ekin 1 - Bora Altınordu 0

Fatih Çoban 0 - Bora Altınordu 1

Bora Altınordu 1 - Ali Kızıl 0

Cevdet Kızıl 0 - Bora Altınordu 1

 

Turnuvadan fotoğraflar:

Gürkan Ekin 

Hasbahçe Satranç Kulübü Başkanı Cevdet Kızıl

Site Sahibi derin düşüncelerde... Fatih Çoban'da onu izliyor...

 

Ali Kızıl, yanında site sahibi, oynanan maçı bilgisayarda kaydederken...