SATRANÇ ANILARIM

HASBAHÇE TURNUVALARI

HASBAHÇE YILBAŞI TURNUVASI

Tarih 29 Aralık 2000. Akşamüstü biraz satranç oynamak için zone'a girmiştim ve burada 3 aydır tanıdığım Cevdet Kızıl'la karşılaşmıştım. Her zaman ki gibi ikimiz yine oynamaya başlamıştık. Genelde o zamanlar Cevdet'le 2 dakikalık oynardım ve maçların sonuçları Cevdet'in lehineydi. Artık son maçlarımızı oynarken Cevdet, Hasbahçe'de ertesi gün bir turnuva düzenleneceğini ve istersem katılabileceğimi söylemişti. Hem turnuvaya katılacaktım, hem de internet üzerinden başlayıp 3 aydır devam eden arkadaşlığımız reel hayata taşınacaktı. Ben de bunları düşünerek seve seve gelirim dedim.

Ertesi gün buluşma yerimiz Üsküdar İskelesi idi. Cevdet ve Gene internetten arkadaşım olan Gürkan Ekin karşılamışlardı. Turnuva yerine gittiğimizde 8 oyuncunun mücadele edeceğini öğrenmiştim. Turnuva yaklaşık 5-6 saat sürdü. Elimizde sadece bir tane satranç takımı olduğu için teker teker oynayabiliyorduk, fakat o zamana kadar ki satranç hayatımdaki en zevkli anları yaşamıştım. Hem maçların kaliteli, sürpriz sonuçlu geçmesi, hem  maçlar boyunca oluşan sıcak ortam, hem de internetten tanıştığım kişilerle arkadaşlığımızı ilerletmek, turnuvanın uzun sürmesinin yaratmış olduğu olumsuzluğu yok ediyordu. Sanırım başka bir ortamda olsaydım o yaşadığım 5-6 saat çekilmez bir hal alabilirdi.

Turnuvada 8 oyuncu mücadele etmesine karşın, iyi oynayanların yanı sıra, sürpriz oyuncularında turnuvaya ayrı bir hava katması Hasbahçe Yılbaşı Turnuvası'nı çekişmeli mücadelelerin yaşandığı bir turnuvaya dönüştürmüştü.

Turnuva son maçı belki de kader maçıydı. Ben ve Cevdet karşılaşıyorduk. O maça kadar puan durumu şöyleydi: Gürkan Ekin 12 puanla lider, ben 11 puanla ikinci ve Cevdet'te 10,5 puanla üçüncü sıradaydı. Maçı seyreden kişiler, maç hakkında günün en psikopat maçıydı yorumunu yaptılar. Maç sonunda kazansaydım Gürkan'la birincilik için uzatma maçları oynayacaktım, fakat Cevdet'e mağlup olunca üçüncülükle yetindim.

Turnuvada oynadığım maçların sonuçları şöyleydi:

Mehmet Sarıtaş 0 - Bora Altınordu 1
Bora Altınordu 1/2 - Ali Kızıl 1/2
Volkan Orsal 0 - Bora Altınordu 1
Gürkan Ekin 1 - Bora Altınordu 0
Bora Altınordu 1/2 - Cevdet Kızıl 1/2
Galip Önalan 0 - Bora Altınordu 1
Caner Aykut 0 - Bora Altınordu 1

Bora Altınordu 1 - Mehmet Sarıtaş 0
Ali Kızıl 0 - Bora Altınordu 1
Bora Altınordu 1 - Volkan Orsal 0
Bora Altınordu 1 - Caner Aykut 0
Bora Altınordu 1 - Gürkan Ekin 0
Bora Altınordu 1 - Galip Önalan 0
Cevdet Kızıl 1 - Bora Altınordu 0

Oluşan puan durumu ise şöyleydi:

1) Gürkan Ekin        12
2) Cevdet Kızıl        11,5
3) Bora Altınordu    11
4) Ali Kızıl                 9,5
5) Mehmet Sarıtaş     5
6) Caner Aykut         4
7) Volkan Orsal        2
8) Galip Önalan         0

Bu sonuçlardan sonra Gürkan Ekin Cevdet Kızıl'ın 10 senelik Hasbahçe'de ki şampiyonluk unvanını ele geçirmiş oldu. Turnuvanın sürpriz oyuncusu aldığı başarılı sonuçlarla Cevdet'in kardeşi Ali Kızıl seçildi. Ben de aldığım üçüncülükle Hasbahçe'de master unvanına sahip olmuş oldum.

Turnuvadan fotoğraflar:

Bora Altınordu - Mehmet Sarıtaş

ÜST: Mehmet Sarıtaş, Ali Kızıl, Gürkan Ekin, Ender Arıcı. ALT: Cevdet Kızıl, Caner Aykut, ben

Ödülümü alırken, ben ve Cevdet Kızıl

Üsküdar İskelesi'nde ki ödül töreninde; ben ve Gürkan Ekin