BEHLÜL KILINÇ

 

    Benim geç tanıdığım ancak en iyi dostum olan insandır. Onun sevecen, neşeli tavırları benim onun yanındayken her zaman iyi hissetmemi, olaylara hep iyi yönünden bakmamı sağlamıştır. Okuldaki tek sırdaşım olmuştur. Seninle derslerde, dersi değil de günlük yaşantılarımızı konuşmamız, sırlarımızı paylaşıp, hayaller kurmamız, bunları gerçekleştirmek için yapmamız gerekenleri düşünmemiz hep aynı duygu ve düşüncede olduğumuzun kanıtıdır. Sen benim sonsuza kadar kalacak olan nadir dostlarımdan birisin. Seninle son sene kaynaşmış olmamız bize bir şey kaybettirmemiştir; çünkü biz kimsenin dört senede yapamadığını bu son seneye sığdırdık. Ama seninle dostluğumuzun okulla sınırlı kalmayıp, hayat mektebinde de devam edeceğine inanıyorum. Bugün olduğu gibi yarın da, yarından sonra da, ondan sonraki günlerde de kalbimdeki yerinin değişmeyeceğini söyleyip hayatında hep başarılı olmanı, istediğin müfettişlik sınavım kazanması ümit ederim.


                                                               
En iyi dostuma; BARIŞ ÖZTAŞ


    Sınıfımızın değerli şahsiyetlerinden birisidir. Kendisiyle acı tatlı bir çok anımız vardır. Benim tanıdığım Behlül dürüst, akıllı, zeki ve insanlara yardım etmeyi seven bir kişidir. Ders çıkışlarında muhabbet ettiğim arkadaşlarımdan birisidir. Çok defa birlikte ders çalıştık. Kendisi ders anlatırken asla not almaz, düzgün yazan diğer arkadaşlarından fotokopi çektirir. Ders saatinde not tutmadığı halde derslerinde başarılı bir öğrencidir, kendisini tebrik ederim. Behlül arkadaşımın amacı müfettiş olabilmek, inşallah bu amacına ulaşırsın. Değerli Arkadaşım: "Gerçek arkadaşlık yıldızlara benzer, karanlık çökünce ilk onlar görünür". Sen de böyle bir arkadaşsın. Hayatta arzuladığın yere gelmeni dilerim.


                                                                                                       
HASAN AK


    Sınıfın delikanlısı, yakışıklısıdır bizim Behlül. Espri yapmayı, gülmeyi sever Behlül, benim de o gülerken ters bir cevap verip onun yüzündeki ciddileşen, birden somurtan ifadesini seyretmek hoşuma gider. Sağlam adamdır Behlül ve mezuniyet sonrası da sıkı bir dost olarak kalacak benim için. Bundan sonraki yaşamında tüm güzelliklere ulaşmanı dilerim Behlül. Umarım yatay geçiş benzeri kader oyunlarıyla hep karşılaşırız...


                                                                                               
    İZZET İLHAN


    Behlül bazı yönlerden bana benzemektedir; o da benim gibi son gün çalışır. Benim gibi genellikle güler. Hangi yönlerimiz farklı dersen; o zaman zaman değişik saç modellerine başvurur; sonracığıma sınıfa girerken sınıfın kapısını alacaklı gibi çalar. Behlül, hoca ders anlatırken hemen hemen her konudan muhabbet eder. Ekonomi, futbol, siyaset, bilgisayar. Hem muhabbet eder, aynı zamanda da gazete okur. Hoca ders anlatırken başka dersleri çalışmak da onun hobileri arasındadır. Ders sırasında herkesi rahatsız eder. Mert hariç; çünkü hiç not tutmadığından Mert'in iyi not tutması gerekmektedir, hatta bu nedenle Mert'i "Hadi koçum helal! Helal! Çok iyi yazıyon diyerek gazlar,  herşeyi çok iyidir de FB'li olmasını kendisine yakıştıramıyorum, en kısa zamanda bu hatasından döneceğini umut ediyorum.


                                                               
CEVDET'DEN (CEVAHİR) BEHLÜL'E...


    Geç tanışmama rağmen sıcak ve sevecen tavırlarınla okuldaki en yakın arkadaşlarımdan biri oldun. Sivaslı olmasıyla övünen, dur duraksız konuşabileceğim, yanında kendime geldiğim kumarbaz biridir kendisi. Zira maliyetten geçmeme rağmen hâlâ yemeğimi ısmarlamadı. Gelecek on yıl ümidim var. Benim istediğim yerdeydi di mi? Bir de kendisi okul, ev, kütüphane şeytan üçgeni arasında hayatını sürdürmektedir. Ama tüm bunlara rağmen sosyalliğinden hiçbir şey kaybetmemiştir. Umarım hep seni tanıdığım gibi kalırsın; çünkü sen bu halinle çok şekersin ve umarım müfettiş olma hayalin gerçekleşir ve o zaman da beni hatırlarsın.


                                                       
GÜLHAN IŞIK


    Son sınıfta bir cimbom maçında başlayan dostluğumuzla iyi bir arkadaşa sahip oldum. Bu zamana kadar birbirimize her zaman uzak olsak da zamanla birbirimizi daha iyi tanıdık. Sıcakkanlı ve dostça tavırlarınla bu zor olmadı. Şık giyimi ve karizmatik hareketleriyle sınıfımızın jönü sayılır. Okulun bitimiyle askerliğe gitmeyi planlayan Behlül'e hayırlı teskereler demekten başka bir şey bulamıyorum. Sen askerdeyken senin yerine de maçlara gidip fenerbahçemizi en iyi şekilde temsil edeceğime emin olabilirsin. Okulun bitmesi hiçbir zaman dostluğumuzu bitiremeyecek. İlerde mutlaka görüşeceğim, bağımı kopartmayacağım arkadaşlarımdan Behlül kardeşe hayat boyu başarılar dilerim.


                                                                                                          
 ALTAN VAROL


    Behlül kardeşim, hani derler ya iyi dostluklar, acılar ve üzüntülerle başlar, beraber büyür. Şunu samimiyetimle söyleyebilirim ki bu fakültede tanıdığım en renkli kişiliğe sahip, yüreğinde sevgiyi taşıyan, dost yanlısı, dürüst, komik bir insandır. Yüzünden gülücüğü eksik etmeyen, o kahkaha atışlarını, bir haftalık Bakırköy'de senet pazarlığımızı, Anadolu insanı tavırlarını hiç unutmayacağım. İleride mutluluk ve başarı seninle olsun.


                                                                                                               
ERDOĞAN YÜCEL


    Seninle iki senedir süren bir arkadaşlığımız olsa da sanki uzun zamandır arkadaşmışız gibi muhabbetimiz var. Kendini çabuk sevdiren birisin. Senin maceralarını dinlemek güzeldi. Amcaoğlu lafını, kütüphane anılarımızı hiç unutmayacağım. Umarım gönlüne göre bir kız bulursun. Bulursan bizi düğüne çağır. Arkadaş, sana hayatta bir ömür boyu mutluluklar dilerim. Şu fani dünyada mutlulukların peşini bırakmaması dileğiyle...


                                                                                
   CİHAN ÖZBEK


    Behlül'le geç tanıştık, ama o kadar çabuk alıştık ki sanki yıllardır samimi gibiyiz. Behlül sıcakkanlı, güleryüzlü, en önemlisi şerefli bir Fenerbahçeli'dir. Genelde Belılül'ü aradığımız zaman kütüphanede bulabilirdik, bazen derslerde başka ders bile çalıştığı olurdu. En kötü özelliği benden daha geveze olmasıdır. Behlül arkadaşlığını kaybetmeyi göze alamayacağım insanlardan biridir. İnşallah hedefine ulaşırsın, kimsenin seni üzmesine izin verme!


                  
 EMİN AÇIKGÖZ


    Sımsıcak dostluğunla tanışmak için belki bu kadar beklememeliydim; fakat geç de olsa her pişmanlık yeni bir başlangıçtır. Fakülte yıllarının ancak son zamanlarında tanımış olsam da kendimi sana çok yakın hissettim. Umarım ilk adımını attığımız bu güzel arkadaşlık daha nice yıllar boyunca devam eder. Tüm hayallerini gerçekleştirmen ve daima mutlu kalman dileğiyle...


                                                                                   
SEVİL ERMAN


    "Oğlum, bu okulda eğitim meğitim yok tamam mı? Anadolu üniversiteleri daha iyi". Bu ne lan? Okuluna bakış açısını bu sözlerinden rahatlıkla anlayabildiğim bir zat-ı muhteremdir. Kendisi çok idealisttir. Mesela kimsenin aklına bile gelmezken oturup kütüphanede müfettişlik sınavlarına hazırlanmaya başlamış, halen de bu görevini sürdürmektedir. Ne diyeyim, inşallah muvaffak olursun.


                                                                                                    
   ÖMER TÜRKMEN


    Seninle Bursa'dan yatay geçiş yaptığında ilk olarak M7'nin orada tanışmıştık. Keşke daha önce tanımış olsaydım diyorum. Sen gerçekten de iyi niyetli birisin, ama şu şakaların olmasa! Oğlum sen neden hep derslerde beni rahatsız edersin? Bir kere de rahat dursan olmaz mı ki sanki! Neyse, bunları şaka olarak bilmeni ister ve de okul içinde volta atmalarımızı unutmamanı dilerim. Sana ileride çalışma hayatında başarılar dilerim!


                                                                                   
MUSTAFA MERT BÜYÜKUYGUR


    Hemşehrim olduğunun etkisi var mı bilmem, çok sıcak bir yüreğin olduğunu söyleyebilirim. Hemen insanlarla iletişim kurabiliyorsun. Seni keşfetmem biraz geç oldu, ama iyi ki de keşfetmişim; yoksa o güzel esprilerinden, Barış ile birlik olup bütçe dersini kaynatmamızdan yararlanamayacaktım. Sayende okuldaki son senem çok eğlenceli geçti diyebilirim. Herşey için sağol. Hayatın boyu yüreğindeki o sıcaklıktan hiçbir şey kaybetmemen ve beni unutmaman dileğiyle...


                                              
 PINAR RENDA


    Aslında pek kolay değil kara kaşlı, kara gözlü yağız Anadolu delikanlısını anlatmak. Uludağ Üniversitesi'ndeki öğrenciliğinden vazgeçip aramıza katılan Behlül'ün kendisiyle birlikte geçiş yapan arkadaşlarıyla kimin daha yüksek notla geldiğine dair yaptığı tatlı-sert tartışmalara tanık olmuşumdur. Hemşehrilerine düşkün olan arkadaşımızın Sivaslı arkadaşlarının sayıca fazla olması ve onları yüceltmesi takdire şayandır. Şu sıralar tanıdıysanız O'nu neden daha önce tanımadım diye pişman olabilirsiniz. İlk bakışta sakin, kendi halinde görünür. Konuşursanız eğer, iç dünyasının ne kadar komik ve renkli olduğunu görürsünüz. Zaman zaman birlikte geçirdiğimiz bütçe dersindeki kahkahaları inan arayacağım. Ayrıca yabancı dile olan merakını da söylemeden geçemeyeceğim. Kendisini tanıdım tanıyalı ingilizce çalışıyor. Bütün yaşamın boyunca hep böyle neşeli ve sevecen olarak kalacağına inancım sonsuz. Tüm başarı ve mutluluklar seninle olsun.


                                                        
   AYSUN AKÇA


    Maalesef ki seni tanıma şerefine son sene eriştim. Yine de bunu kendim için bir kayıp saymıyorum; çünkü son sene de olsa seni tanıdım. Benim aklımda koca siyah çantan ve müfettiş sınavlarına hazırlanmanla yer ettin ve seni hep öyle hatırlayacağım. Umarım ileride seni müfettiş olarak görürüz. Sınıftaki yokluğun hemen fark edilir. Eğer ders sessiz geçmişse anlarız ki o an sen sınıfta yoksundur. Hayatında düşlediğin bütün hayallerin gerçek olsun, ama bizi de unutma sakın, olur mu?


                                                                  
 SEVGİ TOSUN


    Behlül'ü tanıyan hemen hemen herkes onun kütüphanede ne çok zaman geçirdiğini bilir. Ne olursa olsun Behlül sempatik biri ve iyi bir arkadaş. Saçlarının orjinalliği de apayrı bir olay. Kütüphaneden çıkıp hayata atıldığında herşeyin yolunda gitmesi dileğiyle...


                                                                           
NAZIM YAPRAK
 

Yönetim Muhasebesi dersinde geçen ilginç bir diyalog...

Macide Hanım: Olum senin adın neydi?
BK: Peh'lül Gılınç hocam!
Macide Hanım: Olum "n" varmıydı Kılınç'ta?
BK: Var hocam var,Gılınç,Gılınç!

                                                               Onur Aydın

 

   Daha dün gibi hatırlıyorum... Bizim okuldaki ilk günüm... M7 diye bir sınıfta ilk ders, merkez binaya girdikten sonra arıyorum, arıyorum ve arıyorum...Ama bulamıyorum! Tam kafayı yiyecekken merdivenlerden bir çocuk çıkıyor...Belki bu bilir diyorum ve gidip yanına "Siz M7'yi biliyor musunuz?" diye soruyorum. Bu çocuk da bilmiyor, o da benim gibi aradığını söylüyor ki işte o anda onun da benim gibi bir yatay geçiş olduğunu anlıyorum. İyi, şimdi kendimi çok da yalnız hissetmiyorum, çünkü bu yeni çocukla yeni bir arkadaşlık başlıyor. Bu yeni çocuğun ismi Behlül...

   Bu bizim Behlül bazı yönlerden bana benzemektedir. Mesela o da benim gibi son gün çalışır :) Benim gibi genellikle güler. Hangi yönleriniz farklı dersen ; o, zaman zaman değişik saç modellerine başvurur (Kel imajı ile kızları kendinden geçirir :) Sonracığıma sınıfa girerken sınıfın kapısını alacaklı gibi çalar :) Kütüphanelere ders çalışıyorum ayağına gider, ama asıl maksatı kız tavlamaktır. Kütüphanede tavladığı kızların haddi hesabı yoktur. Yolda yürürken her gün yeni bir kız Behlül'e selam verir. Ben,  "Bu da kim?" deyince de yine aynı statik cevap : "Kütüphane". Kütüphaneye takılan tüm kızlar  Behlül'ü tanır ve Behlül zaman zaman kütüphanede kızlarla geçen maceralarını da anlatır ki gerçekten dinlemesi çok ilginçtir. Başlangıç taktiğini bana şu şekilde anlatır : "Bak Cevdet, önce kızın ne çalıştığına bakıcan. Sonra da biraz o dersten anlıyosan kıza yardım etme ayağıyla yaklaşıp muhabbeti kuracan". Bunların dışında Behlül bizim fakültede en çok ders alanlardan biridir (kader ortağımdır :) Macide Hoca artık Behlül'ü çok iyi tanımaktadır. Yine bu Behlül derslerde hoca ders anlatırken hemen her konudan muhabbet eder. Ekonomi, futbol, siyaset, bilgisayar. Hem muhabbet eder, aynı zamanda da gazete okur. Hoca ders anlatırken başka dersleri çalışmak da onun hobileri arasındadır. O konuşurken siz dinlemezseniz bu kez kendi kendine konuşup tatmin olur :) Ders sırasında herkesi rahatsız eder (Mert hariç, çünkü hiç not tutmadığından Mert'in iyi not tutması gerekmektedir, hatta bu nedenle Mert'i "Hadi koçum, helal! Helal! Çok iyi yazıyon" diyerek gazlar). Herşeyi çok iyidir de FB'li olmasını kendisine yakıştıramıyorum, en kısa zamanda bu hatasından döneceğini umut ediyorum :)

                                                                                              Cevdet'den (Cevahir) -  B(P)ehlül'e...:) (2.yazısı)

 

Behlül yatay geçiş yaptığı zaman ilk çıkışını İsmet Mucuk'un dersinde yaptı. Sanırım bu son çıkış oldu, çünkü o günden sonra ne derse katılır, ne de derste ders hakkında konuşur oldu. Genelde benden bile çok konuşur. Derslerle pek ilgilendiği görülmemiştir. Pek çalışkan sayılmaz, ama kütüphaneden de çıkmaz. Nispeten yakışıklı olmasına rağmen henüz muradına erememiştir. Kısmetini kütüphanede arar sanırım, amacı hem güzel, hem de akıllı bir kız bulmaktır. Maalesef başarılı da olamamıştır kendisi. Okul da bitiyor, artık ne yapar belli olmaz. Müfettiş olmak istediğini biliyorum, umarım amacına ulaşırsın.

                                                                                                Emin Açıkgöz (2.yazısı)

 

Sınıfımızın değerli şahsiyetlerinden birisidir Pehlül. O sınıfa geldikten sonra espiri malzemeleri çoğaldı. O yüzden kendisine teşekkür ediyoruz. Ayrıca kendisinin karizmatik bir kişiliği vardır. Devamlı kütüphaneye gider, ders çalışır, ama asla derste not tutmaz. Bu da onun farklı birisi olduğunu gösterir. Kütüphanede tanımadığı kız yoktur. Esmerinden sarışınına hepsinin öz geçmişlerini araştırmış. Behlül sen bu yolda devam et, yani AR-GE yapma işini sürdür. Bu şekilde ileriki iş hayatında başarılı olabilirsin.

                                                                                                  Hasan Ak (2.yazısı)

 

     Slm Arkadaşım,

     Ben seninle 2 senedir tanışmama ragmen uzun bir süredir dostlugumuz devam edercesine mutluyum, çünkü sen her zaman anlayış dolu ve neşe kaynagı bir insansın. Ben hiç kimseye derdimi açmazken sana derdimi açmaktan hiç çekinmedim, çünkü sen beni anlıyordun (ne de olsa aynı kafadayız). Dostluk benim için çok değerli bir kavram oldugundan, seninle dostlugumuzun uzun yıllar (ömür boyu) sürecegünden eminim.

      Okulda konuştugumuz gibi, inşallah istediğin müfettişlik sınavını kazanırsın. Fazla uzatmaya gerek olmadıgını düşünüyor; hep neşeli, dürüst, anlayışlı kalmanı ümit ediyorum. Unutmadan ya, ben hiç kütüphaneye gitmedim, ama seninle bir mecara yaşamak için gelecegim, e ne de olsa tecrübe yanımda olup ortam yapmakta zorlanmayacagım. Yanlış anlama da senin yaptıgın gibi ders çalışmayacagız, birlikte kızlara puan verme taktigini uygulayacagız. Nasıl olsa Behlül kütüphanenin kız tarafının %90'nını tanıyor, e ben de % 10 luk kısmı kapatırsam sırtımız yere gelmez.

                                                                                                    Barış Öztaş (2.yazısı)