Cevdet Kızıl ; Chessvista Süper Blitz Ligi 3.sü

2001 yılının sonbaharında Chessvista, Süper Blitz Ligi adı altında bir 1 dakikalık yıldırım turnuvası düzenliyordu. Bu turnuvaya ben de katıldım, aslında o sıralar çok yoğundum, ancak yine de böyle bir turnuvaya katılmayı çok arzu ediyordum. Turnuvaya 10 kişi başvurmuştu. Çünkü 1 dakikalık yıldırım turnuvaları ancak çok usta oyuncuların kısa anlarda çok iyi hamleleri yapması gereken turnuvalar olarak anılır. Bu nedenle de turnuvaya başvuran 10 kişinin de çoğu ünvanlı ve daha önce çeşitli satranç turnuvalarında başarılar, kupalar ve plaketler kazanmış oyunculardı.

Tüm bunlar göze alındığında turnuvanın çok zor geçeceği herkes tarafından tahmin ediliyordu. Turnuva kurallarına göre oyuncular iki grup halinde beşer oyuncu olarak mücadele edeceklerdi ve yarı finale kalan son dört oyuncu da daha sonra kendi aralarında bir lige tabi tutulacak, ilk üçe girenler Chessvista sertifikaları ile ödüllendirilecekti.

Sonunda kuralar çekildi... Kuralar sonunda mutlu olmak benim açımdan imkansızdı, çünkü çok zor bir gruba düşmüştüm. B Grubu'nda benimle birlikte defalarca Samsun Şampiyonu olmuş, Türkiye'de ilk 100'ün içerisinde 72.sırada bulunan ve 2100+ ELO'ya sahip Metin Asılkefeli vardı. Ayrıca defalarca İstek Vakfı Mustafa Kemal Atütürk Lisesi Şampiyonu olmuş, Hasbahçe Rıfat Demir Turnuvası 3.sü, Hasbahçe Yılbaşı Turnuvası Şampiyonu, AXA Oyak Turnuvaları'ndan tanıdığımız Gürkan Ekin de bizim gruptaydı. Yine, Hasbahçe Rıfat Demir Turnuvası 2.si, Hasbahçe Yılbaşı Turnuvası 3.sü Bora Altınordu da bizim gruptaydı. Grubumuzda nispeten daha güçsüz bir oyuncu ise genç satranç oyuncusu Batuhan Aksoy'du. İşte bizim grup böyle güçlü bir gruptu, sanki final grubu gibi... A Grubu'nda ise Recep Taşkıran, Cem Berk, Hakan Hiçdönmez, Can Bayrakçı ve Bahadır Barutçu yer alıyordu. Aslında o grup da tabi güçlüydü, ama bizimki kadar değil...

Herneyse, her iki grubun da lig maçları başladı... Ben ilk maçımda Batuhan Aksoy'u zorlanmadan beyazlarla yendim. İkinci maçımda ise Bora Altınordu'ya karşı çok çekinerek çıktığım maçtan siyahlarla oynamama rağmen galibiyetle ayrıldım. Bu benim için çok büyük bir moral olmuştu, çünkü Bora Altınordu gibi güçlü bir oyuncuyu siyah taşlarla yenmek hiç de kolay bir şey değildi. Bu yenilgi sonrası rakibim Bora Altınordu'nun morali ise benimkinin aksine tamamen çöktü. Üçüncü maçımda da zorlu oyuncu Gürkan Ekin'i beyazla yenmeyi başardım, Gürkan Ekin maçın sonuna kadar dayandı ve asla pes etmedi, ama ben de puan yitimeye niyetli değildim ve galip gelmeyi bildim. Sonraki maçımda ise turnuvanın en güçlü oyuncusu Metin Asılkefeli'ye yenildim. Böylece ilk yarı maçlarım sonucu 4'de 3 yaptım. İkinici yarıya da yine çok iyi başlayarak önce Batuhan Aksoy'u tecrübesizliğinden yararlanarak siyahlarla yendim. bir sonraki maçımda moralman bitip tükenmiş güçlü oyuncu Bora Altınordu'yu beyazlarla yendim. Daha sonra da Gürkan Ekin'i siyahlarla yendim. Son maçımda ise bizim grubun en güçlü oyuncusu, Samsun Şampiyonları'ndan 2100+ ELO'lu Türkiye 72.si Metin Asılkefeli'yi beyazlarla yendim. Bu benim için çok büyük bir gururdu. Gerçi, Metin Asılkefeli gibi çok büyük bir ustayı çok zor yenmiştim, ama olsun... Yine de galibiyet galibiyettir :) Sonuç olarak B Grubu'ndan ilk ikiye ben ve Metin Asılkefeli 7'şer puanla girerek bir üst tura çıktık. Bizleri 3'er puanla Bora Altınordu ve Gürkan ekin takip etti. Genç ve tecrübesiz oyuncu Batuhan Aksoy ise bu zor grubumuzda 0 puan ile yetindi. A Grubu'nda ise ilk ikiye Recep Taşkıran ve Bahadır Barutçu girmişti. Böylece; ben, Metin Asılkefeli, Recep Taşkıran ve Bahadır Barutçu final-four grubuna kaldık.

Final-Four grubuna da ben çok iyi başladım... İlk önce Turkchess Sonbahar Turnuvası 2.si Bahadır Barutçu'yu siyahlarla yendim  Bu benim için çok iyi bir motive edici güçtü, güvenim bir kez daha yerine geldi. Rakibim Bahadır Barutçu ise beyazlarla oynama insiyatifini kullanamayıp bana daha ilk maçında yenilerek moralman çöktü. Ben ikinci maçımda da Turkchess Sonbahar Turnuvası Şampiyonu ve Turkchess Süper Standart Ligi 2.si Recep Taşkıran'ı yine siyahlarla yendim. Herşey çok güzel gidiyordu. Final-Four Grubu gibi en güçlü oyuncuların yer aldığı bu grupta iki kez üst üste siyahlarla oynadığım ilk iki maçımdan iki puan çıkarmıştım. Sıradaki maç ise çok zor bir maçtı, çünkü karşımda yine Metin Asılkefeli vardı. Beyazlarla oynuyordum ve bunun avantajını kullanmak için herşeyi denedim; ancak Metin Asılkefeli bana son maç yenilişinin intikamını almaya kararlıydı ve de öyle oldu; Metin Asılkefeli tecrübesini kullanarak beni mağlup etti. Bu yenilgi sonrası Final-four Grubu'ndaki ilk yarı maçlarımı üçte iki yaparak noktaladım. İkinci yarı maçlarına yine Bahadır Barutçu maçı ile başladım. Bu maç öncesi Bahadır Barutçu tüm maçlarını kaybettiğinden moralman bir hiçti, bu maçı alamadığı takdirde turnuva onun için bitecekti. Ben ise beyazlarla oynamanın ve tecrübemin avantajlarını çok iyi kullanarak Bahadır Barutçu'yu mağlup ettim ve onu dördüncü maçında da puansız bıraktım. Bir sonraki maçımda Recep Taşkıran'a karşı beyazlarla oynuyordum; ancak bir anlık dikkatsizlik sonrası tüm avantajlarımı teker teker kaybettim. Recep Taşkıran büyük bir oyuncu olduğu için bir anlık hatamı affetmedi ve beni siyahlarla oynadığı halde yendi. Bu yenilgimde Recep Taşkıran'ın daha çok siyahlarla galip gelmeye yatkın oyun stili de çok etkili olmuştu. Son maçımda ise rakip Metin Asılkefeli idi. Eğer bu maçı alırsam ben, Recep Taşkıran ve Metin Asılkefeli'nin; üçümüzün de puanları 4'er puan olacak ve turnuva uzayacaktı. Galip gelmek için herşeyi yaptım, ancak Recep Taşkıran'a karşı kaybettiğim maç moralimi çok kötü etkilemişti, Metin Asılkefeli de çok iyi oynayınca mağlup oldum ve turnuvayı 6 maçta 3 puan ile üçüncü bitirdim. Metin Asılkefeli 5 puan ile şampiyon olurken Recep Taşkıran da benim bir puan önümde 4 puan ile ikinci oldu. Bir ünvanlı oyuncu ve usta olduğu halde böyle çok çok usta oyunculardan oluşan Final-Four Grubu'nda bir varlık gösteremeyen Bahadır Barutçu ise bunu çok ağır ödedi ve 6 maçta 6 mağlubiyet ve 0 puan ile sonuncu oldu. Bu turnuvada kazandığım üçüncülük ise yukarıda görmüş olduğunuz sertifikayı kazanmamı sağladı...