VOLKAN KAYA

 

   Volkan'ım benim... Yılmaz savaşçı defansçım... Sen harbiden hayatımda gördüğüm en iyi defansçılardan birisin. Toplara ölümüne dalıp forvetleri perişan ediyon. Roberto Carlos senin yanında halt etmiş. O ne ayağa kayışlar, o ne top çalışlar... Sen olmasan geçen maç 5 farkla biraz zor yenerdik, her kaleciye senin gibi bi defans lazım. Ama rakibin çektiği ve benim kurtardığım pozisyonda senin topu tamamlaman da bana maç sırasında soğuk duş yaptırmıştı doğrusu :) Kim nerden çıkıp gol attı bi anda çakamadım, sonra anladım ki sen atmışsın...:) Ama boşver, o da rakibe hamam parası olsun, zaten herhalde sen de avans vermek için bile bile attın :) Neyse, bu yaptığımız halısaha maçlarından önce seni tanımıyordum maalesef. Çektridiğin fotolar ve sınıfa giriş çıkışların esnasındaki bakış ve görüntülerin ise Dracula'yı bile korkutur nitelikte idi doğrusu :) Ne diyeyim, soyadı gibi "Kaya"  bir adam dedim tabi ki... Ama yaptığımız halısaha maçları munasebeti ile ne denli iyi biri olduğunu anladım. Artık senden pek korkmuyom :) Ama o bakışlarını her maçtan önce rakip takımın oyuncularına göster, psikolojik çöküntü ile maça başlamazlarsa ben de Cevdet değilim :)

                                                                                              Kaleci arkadaşın Cevdet

 

        Hallo!?..Greetings, stranger!..Welcome to the "ß®à\/é|_äñdê®"!.. I can already tell that I will be your best friend..I can see what you see not.. Life's not so long as to put off good things later!?..
....................
             ¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨^~¤¯-_¨··::..¦>» ß®@\/€   §/\/\¡|_£®
«<¦..::··¨_-¯¤~^¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨
                                     
||lŠŠIIIIll||llIllllIŠŠ||IIllllŠŠlIII||llIIlllIŠl||
                                        8612  1957 00437  5349

                                                                                                    Bahadır

 

    Bu yazının amacı ne? Volkan’ı tanımayan insanlara bir nebze olsa onu anlatmak mı, yoksa gelecek yıllarda okunacak bir anı mı? Herkese göre bu değişir!

    Bunu yalnız Volkan için yazıyorum. Neden Volkan? Cevap basit; bunu hak ediyor. Volkan dünyada ne yaptı, ne yapıyor ne yapacak? Volkan nasıl biri? Hayattaki amacı ne? İdeali ne? Bunlar kimi ilgilendiriyor ki?.. Yalnız şunu bilin ki tanımanız gereken bir insandı. (Tanımayanlar, tanımak istemiyenler, tanımaya yeterli vakit bulamayanlar, tanıyamayanlar için söylüyorum).

    Volkan kim? Tabi ki bana göre. Bana göre olan Volkan’ı insanlar ne yapsın? Volkan aslandı, kaplandı, şöyleydi, böyleydi. Ne farkeder, ne değişir? Kim bunları ciddiye alır? Referansla kişiler tanınır mı? Keşke tanısaydınız, tanıyabilseydiniz...

    Aşağıdaki düşüncelerim Volkan’a özel. Yani okumasanız da olur. Sokrates’in bir sözü vardır; “Hayatta tek bir şey biliyorum, o da hiçbir şey bilmediğimdir” (Bu alıntıyı yapmak üniversite öğrencisi olarak, lise yıllıklarındaki tek düzeliklerden kurtulma çabasıyla yapılmadı). Nereden bilsin Sokrates,Volkan gibi bir insanın dünyaya geleceğini. Hiçbir sorumu cevapsız bırakmadı! Abuk subuk sorulara bile yanıt buluyordu. Her soruma çözüm arayışı içerisinde oldu, buldu da...

    Volkan bana hiç kızmadı, en azından bana belli etmedi. Bana güven veriyordu. Bu güveni şöyle ifade edeyim; kızlara onun yanında çok rahat bakıyordum. Ama daha laf atamadım, onu da yapacam inşallah...

    Bir insanı tanıyorsun, fakat ne tanıdığını ifade etmek için zorlanıyorsun. Tuhaf sanırım insanlarla tanışılmaz, yaşanır. Bende Volkan’la yaşamak isterim. Volkan’a buradan açık mektup gibi oldu olsun... Bir insana olan duygularını paylaşmak bu duyguları coşturuyor galiba. Şu anda bende olan bu da...

    Son söz; Mantık ile duygu savaşında mantığı galip gelen Volkan, sen bu dünyaya fazlasın... Bu yazıyı okuyan herkese de selamlarımı sunarım...

        GÖKHAN GÜLFİDAN

 

    Adın Mert değil ama senin sıfatın mertlik nişanı. Büyüklerimiz ve kitaplar anlatır dururlar bize Köroğlu’nun, Pir Sultan’ın, Karacaoğlan’ın, Battal Gazi’nin... yiğitliklerini, mertliklerini... Seni tanıdıktan sonra bu anlatılan duyguları ve kişilikleri sende somut olarak gördüm, yaşadım ve tattım.

    Bir insanla “tanışmak dost olmak ve arkadaşlık” bu saydıklarım birbirinden çok farklı anlamları ihtiva etmektedir. Bir insanla uzun yıllar tanışmış olabilirsin ama dost ve arkadaş olamazsın. Seninle tanışmamız son sene oldu ama dostluğumuz ve arkadaşlığımız dağları delecek, okyanusları kurutacak kadar güçlü ve sağlam oldu.

    Bu kısa sürede seninle neleri paylaşmadık ki! Gün oldu sevdalarımızı haykırırcasına bağırarak söyledik, gün oldu türkülerle umuda yürüyüşe çıktık, gün oldu göz pınarları kurutacak kadar ağladık, gün oldu çocuklar gibi güldük...

    Sana bu yazıyı yazdığım saatlerde; seninle beraber olduğum zaman sürecinde,sana anlatarak çıkmaz sokakları açtırmaya çalıştığım, beni de tedirgin eden duygu ve düşüncelerin silindiği gerçeğini sana tüm samimiyetimle söyleyebilirim. Bunun çok daha önceden olmasını çok isterdim ama bazı şeyleri beynin istemese de yüreğinden atamazsın. İşte burada mantık, duygular denizinde boğulup kalıyor. Bu noktadan sonra dilimden şu mısralar dökülüyor...

    Dostun bahçesine yad eller girmiş

    Gülünü dererken finanın kırmış

    Şorda bir kötünün koluna girmiş

    Şu benim öpmeye kıyamadığım

    Her ne kadar bir yıllık yazısı olsa da; seninle dostluğumuz ve arkadaşlığımız yeni başlıyor. Bu ayrılığı kabul etmiyorum, yeni başlangıcı kutluyorum.

        ERDOĞAN YÜCEL

 

Sen.. Seni anlatmaya kelimeler yetmez.

Ben ha... Seni ha... Unutmak ha... ASLA.

        RÜZGAR MEHMET

 

    Hiçbir zaman senin kadar güçlü olamadım Volkanım. İsmine yakışır biçimde, her zaman kaya gibiydin. Sen kimi zaman kartallara kimi zaman da karıncalara ev sahipliği yaptın. Bazen de düştün üzerimize, parçaladın bizi, tıpkı dağlardan kopup gelen büyük kaya gibi. Şunu bil ki Volkanım sen beni hiçbir zaman kırmadın, madde boyutunda parçalanmış görünebilirim ama gönlümü senin sayende güçlü tutabildim. Bunu senden öğrendim her şeye rağmen sevmeyi, herkese rağmen adam olmayı; bu alemde bunları başka kim yapıyor olabilir senden gayri?

    “Geçin olum bu ayakları”

    “Çocuksunuz daha siz” gibi cümlelerdi belki sınırlarımı belirlemede bana yardımcı olan. Belki de okuldan sonra beraber içilmiş tek bir sigaraydı bana hayatı hatırlatan.

    Ne bileyim kocaman bir gerçeksin önümde duran, bunca sahteliğin içinde. İşte bu zıtlığını sevdim adamım senin. Hep böyle kal demiyorum; sen ne yapacağını çok iyi bilirsin.

    Unutmadan “Manyaksın olum sen”.

        ÖMER TÜRKMEN

 

    Oğlum sen var ya sen delikanlılığın kitabını yazmış, varoşların bağırandan kopmuş yegane insanlardan birisin. Dostluğun benim için asla unutulmayacak kadar değerlidir. Saygıdeğer kişiliğinle ön plana çıkıp, ciddiyetinden asla taviz vermediğin için senden hayata dair çok şeyler öğrendim.

    Her zaman merak etmişimdir; o kafayı nasıl öyle sert yaptın? Senden gelen kafa darbesine maruz kalacak birini düşünemiyorum. Haa bir de halısaha maçlarında o panter gibi atlayışların yok mu? Onlar güzel de çok basit goller yiyişin yüzünden bizlere takım olarak bir galibiyet yaşatamadınız. Tabi burada gol atamayan forvetlerinde suçu büyük. Neyse kendine iyi bak dostum.

    Ömür boyu görüşme dileğiyle.

        FATİH DÜNDAR

 

    Sevmek, sevilmek, anlamak, anlatabilmek, güvenmek, güvenebilmek... Hayatta en yüce bulduğum duygulardır. Ama bunların içerisinde güvenmek ve güvenilmek apayrı yerlere sahiptir. Bunların anlamı da derinliği de bambaşkadır. İşte bu yüzden benim için çok değerlisin. Çünkü ben sana güvenebiliyorum. Sana inanıyorum. Biliyorum ki bir gün gel desem gelirsin...

    Kibirim sırça köşklerde yaşatıldığı, hor görmenin ayyuka çıktığı, insanların modernleşme kıskacı altında ruhsuzlaştırıldığı günümüz, bu yüce duyguları bana yaşattığın için sana ne derece teşekkür etsem de azdır.

    Hem çok uzun hem de çok kısa diyebileceğim bir zamanda çok uzun mesafeler katettik. Başlangıcı dört sene olan dostluğumuz ölüm kapımıza gelinceye kadar devem edecek. Bundan hiç şüphem yok. Hatta belki ahirette de sürer dostluğumuz.

    Her şey gönlünce olsun.

        ADEM KAYA

 

    Volkan da ilk tanıştığım ve koskocaman dört seneyi beraber bitirdiğimiz arkadaşlarımdan. Dört sene boyunca organizasyonlara katıldık, güldük, eğlendik. Spor organizasyonlarında pek başarılı olamasak da bizi hiç yalnız bırakmadığın için teşekkürler.

    Derslerde beraber arka sıralarda oturduk. Hocaları sıkıştıran zorlu sorularla hocaların başbelası oldu Volkan. Tabii sonuç olarak hocalar konuyu değiştirirdi.

    Üniversite hayatında olduğu gibi bundan sonra da güzel vakitler geçirmemiz dileğiyle.

        UTKU YURTBAY

 

    Joker eleman gibisin. Önce sağ bek oynadın sonra kaleye geçtin. Muhteşem goller yedin, muhteşem kurtarışlar yaptın, ama formanın hakkını verebilmek için tüm gücünle savaştın, işte bu yüzden seni tebrik ediyorum.

    Dışarıdan sinirli biriymiş gibi gözüksen de aslında neşeli bir insansın. Hocalara ilginç sorular sorarak onları can evinden vurmayı iyi biliyorsun. Hocalar ne çekti senden beee... Özellikle de İsmet Mucuk. Çok düşünceli bir insandır Volkan, bir olay olur diye okula tornavida bile getirir ara sıra...

    Çok hırslı bir insansın. Bu hırsın halısaha maçlarında çok işine yaradı. Volkan hep yapıcı eleştiriler yapar.. İyi bir Beşiktaş taraftarıdır. Beraber şampiyonluk yaşayamadık ama olsun artık seneye... Halısaha maçlarında aldığımız seri galibiyetlerde!!! hep yanımızdaydı. Bunun için tekrar teşekkür ederim...

    Umarım okul sonrası hayatında her şey istediğin gibi olur... Hoşçakal...

        GÜNAL

 

    Volkan’ı özellikle kalesindeki panter kurtarışlarıyla hatırlayacağım. Bir de o karşıya geçişlerimizdeki iyi muhabbetlerimizle. Olaylara ilginç yorumu, Ankaragüçlülüğü ile kalbimde ayrı bir yeri vardır.

    Aman Volkan’ı kızdırmayın...

        TUNA

 

    Volkan’la halısaha maçlarımız sayesinde tanışmıştım. O ölümüne  dalan defansçı, ölümüne oynayan adamın ta kendisiydi Volkan... Hele de o yüzündeki hiç değişmeyen sert ve haşin ifade yok mu... Daha maçın başında moralman çöktürürdü herkesi... Çok çetin bir defans oyuncusudur gerçektende de kendisi, kaledeyken her zaman gurur duyardım bu arkadaşla aynı takımda oynamaktan... Peki sahaların dışında nasıldır Volkan? Aslını sorarsanız o agresif ifadeli yüzü her zaman statiktir, ama ruhuyla alakası yok! Yardımsever, destek olan, moral veren, ümitlendiren ve şakacı... Siz bakmayın yüzüne, gerçek Volkan işte budur!

        CEVDET KIZIL (2.yazısı)

 

   Niye sana yazdığımı bilmiyorum ama en farklı olan kişi sensin herhalde. O yüzden sana yazmayı daha ilgi çekici buldum. Arkadaşlarının 
söylediklerine bakılırsa harbi bir dostsun, ama sana üzerime vazife olmadığı halde şu nazik öneride bulunacağım: Biraz bakışlarını yumuşatmalısın.
      Anonim Yazar